Evenimente
„Ziua Națională a Lecturii”
Biblioteca Municipală „B.P. Hasdeu” marchează Ziua Națională a Lecturii, ediția 2025, printr-un eveniment cultural de excepție dedicat poetului Grigore Vieru
Biblioteca Municipală „B.P. Hasdeu” din Chișinău anunță organizarea unui eveniment de excepție dedicat Zilei Naționale a Lecturii și aniversării a 90 de ani de la nașterea poetului Grigore Vieru. Manifestarea cu genericul „Până la lacrimi, mi-e dragă viața” va avea loc la 14 februarie 2025 în incinta sediului central al bibliotecii, începând cu ora 14:30, și va aduce în prim-plan personalitatea marcantă a lui Grigore Vieru, poetul care a influențat literatura națională prin sensibilitatea și profunzimea versurilor sale.
Evenimentul este organizat de Direcția Generală Cultură și Patrimoniu Cultural, Pretura sectorului Buiucani și Biblioteca Municipală „B.P. Hasdeu”, și va reuni scriitori, oameni de cultură, reprezentanți ai autorităților publice locale și admiratori ai creației lui Grigore Vieru.
În deschidere, participanții vor fi salutați de reprezentanți ai Primăriei Chișinău, ai Direcției Generale Cultură și Patrimoniu Cultural, Preturii sectorului Buiucani, Uniunii Scriitorilor din Moldova și Bibliotecii Municipale „B.P. Hasdeu”.
Scriitori și critici literari vor împărtăși amintiri și vor oferi reflecții asupra operei poetului. Academicianul Mihai Cimpoi va prezenta volumul său „Grigore Vieru, poetul arhetipurilor”, o viziune detaliată asupra creației acestuia. Scriitorul Iulian Filip va evoca numeroasele întâlniri literare pe care le-a avut alături de Grigore Vieru în satele Moldovei, iar poetul Ion Hadârcă va aduce în discuție lucrarea sa „Grigore Vieru - verbul de lumină”. Călin Vieru, fiul poetului, va oferi o perspectivă personală asupra moștenirii literare a tatălui său.
Evenimentul va include un spectacol de muzică și poezie, în cadrul căruia artiștii Aurel Chirtoacă și Cristina Pintilie vor interpreta cântece pe versurile lui Grigore Vieru, cu muzica semnată de Eugen Doga și Ion Aldea-Teodorovici. Spectacolul va fi completat de elevii Școlii de Arte „Valeriu Poleacov”, coordonați de profesoarele Angela Tofan și Taisia Caraman care vor susține un recital de poezie și muzică pentru a pune în valoare emoția și sensibilitatea versurilor marelui poet.
Sediul central al Bibliotecii Municipale „B.P. Hasdeu” va găzdui și o expoziție de carte „Poetul lucrurilor sacre – Grigore Vieru”, care va prezenta publicului cele mai importante opere ale lui Grigore Vieru, precum și lucrări de critică literară dedicate creației sale.